Chcesz przeżyć przygodę i planujesz zagraniczny wyjazd motocyklem? W Europie wiele jest dróg, które warto przejechać jednośladem. Taka wyprawa to wiele niezwykłych emocji i niepowtarzalnych wrażeń. Jeżeli chcesz bezpiecznie i komfortowo dojechać do celu, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ekwipunku i technice jazdy. Na co koniecznie zwrócić uwagę w czasie wyprawy motocyklowej po Europie? Wyjaśniamy.
Motocykle to popularny środek transportu w Europie. Drogi w Niemczech, Skandynawii, państwach śródziemnomorskich czy na Bałkanach dostosowane są do potrzeb motocyklistów. W trakcie wyjazdu z pewnością trafisz na wielu motocyklistów, którzy tak jak Ty będą z pasją zwiedzać kolejne europejskie miejscowości.
Dlaczego warto zwiedzać Europę motocyklem?
Podróż motocyklowa po Europie to świetny sposób na relaks i niepowtarzalną przygodę. Zwiedzając międzynarodowe szlaki podczas jazdy jednośladem, możesz zauważyć więcej szczegółów i cieszyć się widokiem, którego nie doświadczysz np. w trakcie wyjazdu samochodem.
Europejskie szlaki motocyklowe są bogate w atrakcje dla fanów jednośladów i fantastyczne krajobrazy, rodem z bajek. Gdzie warto wybrać się szczególnie? Motocykliści mogą liczyć na ciepłe przyjęcie w Niemczech (m.in. wiele klubów motocyklowych działa w Bawarii), we Włoszech (kraj ten słynie z miłości do jednośladów) czy krajach Beneluxu. W Holandii czy Belgii możesz natrafić na liczne dywany kwiatowe, a jazda po takich szlakach będzie wiązała się z fantastycznymi emocjami.
Polecamy szczególnie mniej uczęszczane drogi. Dzięki nim poznasz lokalną kulturę, sprawdzisz jak naprawdę żyją mieszkańcy europejskich miejscowości, a także unikniesz zmagań z ogromnym natężeniem ruchu. Pamiętaj, że zanim wyruszysz w drogę, musisz się przygotować. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do trasy
Przede wszystkim zweryfikuj swoje uprawnienia! W Polsce można jeździć motocyklem do 125 cm3 na prawo jazdy kat. B. Jednak nie w każdym kraju jest to dozwolone. Inne mogą być też przepisy co do większych maszyn. Jeżeli masz uprawnienia kat. A, nie ma problemu. Zabierz natomiast ze sobą aktualne OC, fizyczne prawo jazdy i dowód rejestracyjny motocykla. Elektroniczne wersje nie obowiązują w innych krajach Europy.
Sprawdź dokładnie stan techniczny swojej maszyny. Koniecznie skontroluj hamulce, układ kierowniczy, opony i pracę oświetlenia. Uzupełnij ewentualne braki w płynach eksploatacyjnych. Jeżeli masz wątpliwości, sprawdź pojazd na stacji diagnostycznej.
Konieczny jest też odpowiedni strój, dopasowany do pogody. Pamiętaj, że ta może zmieniać się w czasie jazdy. Niezależnie od warunków konieczny będzie kask. W daleką podróż najlepszy będzie kask turystyczny (np. kask szczękowy Shoei), ale świetnie sprawdzi się też np. kask integralny HJC lub innej, cenionej marki. Zwróć uwagę, czy produkt ma odpowiednie certyfikaty i spełnia normy bezpieczeństwa.
Poza kaskiem w podróż musisz zabrać odpowiednią kurtkę (najlepiej z możliwością podpięcia dodatkowej warstwy przeciwwiatrowej), spodnie i turystyczne buty motocyklowe. Konieczne będą też rękawice (pełne, turystyczne). W plecak zabierz dodatkowe osłony przeciwdeszczowe, a także bieliznę termoaktywną, na wypadek zmiany temperatury.
Nie zapomnij zapakować niezbędnego ekwipunku. To m.in. powerbank do telefonu, mapa z wyznaczonymi drogami przejazdu, apteczka pierwszej pomocy, trójkąt (wymagany w wielu krajach, także dla motocykli), suchy prowiant i woda. Nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia, pakietu europejskiego assistance i karty EKUZ. To międzynarodowe potwierdzenie publicznego ubezpieczenia zdrowotnego.
Na co zwrócić uwagę w trakcie zagranicznych wojaży?
Na koniec pamiętaj, żeby zwrócić szczególną uwagę na przepisy ruchu drogowego poza granicami Polski. Szczególnie dotyczy to ograniczeń prędkości, które mogą się od siebie znacznie różnić. Poruszaj się przepisowo i rozważnie.
W miarę możliwości staraj się robić regularne przerwy, pamiętaj o nawodnieniu i lekkostrawnych posiłkach. Jeżeli czujesz znużenie, zjedź na dłuższy odpoczynek, a nawet poszukaj noclegu. W przypadku jazdy w grupie, uważaj na innych uczestników wyprawy. Musicie się wspierać, aby wspólnie dotrzeć do celu.
Materiał zewnętrzny